Czym pisano przed długopisem?

Każdy z materiałów pojawiających się na przestrzeni dziejów, wymagał innych narzędzi pisarskich. Pióro trzcinowe służyło do pisania po papirusie, a rylec do stawiania znaków na tabliczkach woskowych. Pojawienie się papieru i pergaminu skutkowało wynalezieniem pióra. Jak kształtuje się historia piśmiennictwa oraz czym pisano przed długopisem?

Ewolucja narzędzi pisarskich

Narzędzia pisarskie stale ewoluowały, a ich użycie było ściśle związane z materiałem, po którym pisano. Na początku używano materiałów twardych, stąd też pisanie objawiało się kuciem, ryciem lub odciskaniem. Do kucia w twardym materiale, np. kamieniu, służyło dłuto. Rycie w metalu odbywało się za pomocą rylca, a ściętą pod ukosem trzciną odciskano znaki na tabliczkach glinianych. Pojawienie się materiałów miękkich takich jak:

  • papirus,
  • płótno,
  • pergamin,
  • papier,

skutkowało wykorzystaniem trzcinki, pędzelka i pióra.

IV wiek naszej ery

Po erze starożytności i średniowiecza, gdzie głównym materiałem, po którym pisano, były gliniane bądź kamienne tabliczki, popularne stało się pisanie na materiałach miękkich. Do pisania na papirusie najczęściej służyło ptasie pióro, pochodzące od gęsi lub łabędzi. Istotne znaczenie miało odpowiednie naostrzenie pióra, dzięki któremu istniała możliwość stawiania znaków. Pióro powinno być cienko, ostro i płasko zaostrzone przy jednoczesnym rozszczepieniu na końcu. W XIX wieku to właśnie pióra gęsie były głównymi pisarskimi narzędziami.

Zobacz: długopisy metalowe

Starożytność

Starożytność to okres pojawienia się ołówka. Jego nazwa pochodzi od ołowiu, który był wykorzystywany do pisania w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Do XIV wieku artyści w Europie używali do pisania prętów ołowianych, cynkowych lub ze srebra. Dzięki nim powstawały również rysunki zwane silverpointami. W 1564 roku wynaleziono czysty grafit, który parę lat później był wykorzystywany zamiast ołowiu.

XVI-XVIII wiek

Przełom wieków XVI-XVIII przyniósł kolejne rozwiązania dotyczące narzędzi pisarskich. Daniel Schwenter połączył ze sobą wcześniejsze metody i opatentował narzędzie stworzone z pióra ptasiego, w którym znajdował się zapas atramentu. Z pewnością były to doskonałe podwaliny współczesnego pióra wiecznego. W 1803 roku powstał pierwszy patent na stalówkę — dzisiejszą końcówkę pióra wiecznego.

Kolejne lata przyniosły całkowitą rewolucję wśród narzędzi pisarskich. Opatentowano m.in. ołówek z gumką, maszynę do pisania czy pierwsze wieczne pióro.

Zobacz: długopisy dla firm

Współczesne narzędzia do pisania przeszły długą drogę, by przyjąć swój ostateczny kształt. Pamiętajmy jednak, że rynek artykułów piśmienniczych nadal się rozwija, a kolejny wiek z pewnością przyniesie ze sobą jeszcze ciekawsze rozwiązania.