Dlaczego długopis się wylewa?

Każdego dnia korzystamy z długopisów. Zapisujemy nimi najważniejsze informacje, notatki na zajęcia, podpisujemy umowy. Chcemy zatem, by jak najlepiej nam służyły i by nie zawodziły w najmniej oczekiwanym momencie. Co jednak sprawia, że czasami tusz z długopisu się wylewa?

Dlaczego tusz wycieka z długopisu?

Wylewanie się tuszu z długopisu nie oznacza od razu, że mamy do czynienia z zepsutym czy wadliwym modelem. Może on bowiem wciąż nam doskonale służyć przez długi czas i nie sprawiać większych problemów. Przyczyna wycieku przeważnie leży w dwóch powodach:

  • Cieple
  • Zjawisku kapilarnym

I to właśnie o nich dziś opowiemy.  

Ciepło a wylewanie się tuszu z długopisu

Nasze ciało wydziela ciepło przez całe dnie. Właśnie dlatego czekoladka trzymana w kieszeni może się roztopić bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Podobnie wygląda to w przypadku długopisów.

Zobacz: długopisy metalowe z logo

Narzędzie trzymane w kieszeni nagrzewa się, przez co dochodzi do upłynnienia tuszu, a ten zaczyna wyciekać z obu stron. Taka sytuacja może mieć miejsce także podczas gorących dni. Warto zatem trzymać długopisy w temperaturze pokojowej w piórniku i torbie tak, by były jak najlepiej chronione przed ciepłem.  

Zjawisko kapilarne a wylewanie się tuszu z długopisu

Drugą przyczyna wycieku jest przeważnie zjawisko kapilarne, czyli po prostu sposób działania długopisu. Najprostszymi słowami można powiedzieć, że końcówka wkładu dotyka materiału, a ten wsiąka tusz. Dzieje się to pod dowolnym kątem. Dlatego też można pisać długopisem, gdy kartka znajduje się pionowo lub piszemy np. leżąc.

Zobacz: długopisy plastikowe

Długopis trzymany w kieszeni może zatem zabrudzić spodnie. Zawsze istnieje takie ryzyko, dlatego lepiej nie nosić go w kieszeni (szczególnie gdy nie jest odpowiednio zabezpieczony).  

Łatwo można uniknąć wycieku tuszu z długopisu. Dzięki temu nie będziemy mieli zabrudzonej kieszeni czy piórnika. W razie wycieku wystarczy przetrzeć suchą chusteczką nadmiar tuszu i można dalej swobodnie korzystać z narzędzie. Nic bowiem z nim się nie stało i wciąż jest sprawny oraz zdatny do korzystania.