Długopis nie pisze. Jak go naprawić?

Wcześniej czy później dochodzi do sytuacji, gdy długopis przestaje pisać. Szczególnie uciążliwe może to być podczas spisywania ważnej informacji, podpisywania umowy czy pisania egzaminu. Wtedy zależy nam na sprawności naszych narzędzi. Co można zatem zrobić, gdy nagle długopis przestaje pisać? Jakie mogą być przyczyny tego?

Skończony wkład

Przeważnie powodem, dla którego długopis przestaje pisać, jest po prostu skończony wkład. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak go wymienić lub wziąć inne narzędzie do pisania. Warto zatem mieć pod ręką kilka sztuk na takie wypadki.  

Zobacz: długopisy z logo

Próba naprawy długopisu

Jeśli jednak wiemy, że wkład nie mógł się skończyć, warto podjąć się próby naprawienia narzędzia. Istnieje kilka sztuczek, które szczególnie mogą się przydać:

  • Rozpisanie – warto wziąć zwykłą kartkę (nawet już zapisaną) i spróbować na niej rozpisać długopis. Jeśli się nie uda, może okazać się, że tusz w środku zasechł. Wtedy konieczne będą inne środki.
  • Woda na zaschnięty tusz – artykuły piśmiennicze mają tendencję do zasychania. Dlatego warto w takiej sytuacji długopis rozmontować, wyjąć wkład i jego końcówkę włożyć do ciepłej wody na pół godziny.
  • Podgrzewanie – zamiast moczenia można końcówkę ostrożnie podgrzewać nad świeczką lub zapalniczka.
  • Wydmuchanie – czasami też przyczyną jest powietrze, które dostało się do wkładu. Wystarczy ją wydmuchać.

Żeby unikać niektórych problemów, warto kupować lepszej jakości długopisy.  

Gdy wciąż nie działa

Jeśli przedstawione metody naprawy nie zadziałały, nie pozostaje nic innego, jak kupienie nowego długopisu lub wkładu. Nawet najlepszej jakości narzędzie może się zepsuć, jeśli nie będzie regularne używane lub będzie przechowywane w nieodpowiedni sposób. Jednak w przypadku markowych modeli o wiele rzadziej mamy do czynienia z takimi problemami.

Gdy zależy nam na dobrej jakości długopisie, najlepiej stawiać na te z wyższej półki cenowej. Dzięki temu komfort użytkowania będzie także wyższy, a samo narzędzie stanie się niezawodne i będzie dobrze służyć przez lata.