Jak należy przechowywać długopis?

Długopis może nam służyć przez długi czas, ale jedynie pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Konieczna jest dobra konserwacja oraz przechowywanie, co pozwoli na korzystanie z niego nawet przez wiele miesięcy czy lat.

Pokonać grawitację

Zarówno w przypadku piór, jak i długopisów grawitacja nie jest ich przyjacielem, gdy chodzi o dobre przechowywanie. Może nawet sami nieraz musieliśmy mierzyć się z problemem wycieku tuszu z wkładu. Nie miało znaczenia, czy akcesorium jest kupione za parę groszy z osiedlowego sklepu czy za przynajmniej kilkanaście złotych z markowego. W przypadku każdego mogło dojść do takie awarii, które nie oznaczała od razu, że długopis jest uszkodzony.

Chociaż niektóre modele mają zatyczki, to nie zmniejsza to ryzyka wycieku tuszu. Za to noszenie długopisu końcówką do góry może powodować czasami jej wyschnięcie (szczególnie podczas dłuższego przechowywania w ten sposób). Wtedy trudniejsze może być pisanie na nowo.

Jak zatem przechowywać długopisy? Najlepiej na płasko. Na biurku czy stole nie powinno to sprawić problemu. Za to w przypadku torby czy kieszeni lepiej nie stawiać na przygotowane przez producenta organizery, ale warto wsadzić akcesorium do innej przegródki, która właśnie pozwoli na poziome przechowywanie.

Zobacz: długopisy metalowe

Długopis na czas podróży

W przypadku droższych modeli długopisów czasami otrzymujemy w zestawie dedykowane opakowanie, które chroni przed zadrapaniami i rysami. Jeśli jednak nie posiadamy takowego, można długopis umieścić w bawełnianym woreczku, potem w foliowym i tak zabezpieczone można umieścić w torbie. Dzięki temu zabezpieczamy ją przed plamami tuszu.

Prawidłowa temperatura

Oczywiście ważna jest także temperatura, które może wpłynąć na żywotność długopisu. Zbyt niska powodu zamarznięcie tuszu, który zwiększa swoją objętość, a to może doprowadzić do rozsadzenia wkładu. Gdy akcesorium ponownie się nagrzeje dojdzie do wycieków oraz poważnych problemów.

Zobacz: długopisy dla firm

Za to wysoka temperatura powoduje większy przepływ atramentu. Przez to może dojść do nieestetycznych plam na papierze. Dlatego zawsze przechowujemy długopisy w temperaturze pokojowej, a w razie ekstremalnych warunków zapewniamy odpowiednie bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Dbanie o czystość i prawidłowe przechowywanie narzędzi piśmienniczych może znacząco wydłużyć ich żywotność. Warto zatem trzymać długopisy zawsze poziomo, a w innej pozycji okazjonalnie lub jedynie podczas użytkowania. Trzeba także zadbać o odpowiednią temperaturę oraz zabezpieczenia podczas podróży. Dzięki temu będziemy mogli z nich długo korzystać.