Jakim długopisem najlepiej się pisze?

Ocena wydajności przyrządów do pisania jest oczywiście subiektywna. Zatem, by dowiedzieć się, który długopis jest najlepszy dla Ciebie, trzeba najpierw poznać, jakie są różnice między tego typu produktami. Poznaj trzy najważniejsze kategorie długopisów i dowiedz się, który z nich będzie najlepiej dostosowany do Twojego stylu pisania.

3 rodzaje długopisów, które musisz znać

Długopisy kulkowe, żelowe, a może pióra kulowe? Jeżeli zastanawiasz się co wybrać, to na początku musisz wiedzieć, że wszystkie te narzędzia do pisania na końcach posiadają mechanizm toczącej się kulki. Ma on za zadanie rozprowadzić atrament z wkładu na kartkę papieru. Jednakże ich wkład różni się zastosowanym rodzajem atramentu, który ma trochę inne właściwości. Poznaj zatem różnice występujące w długopisach:

  1. Długopisy kulkowe — to najbardziej popularne długopisy na rynku. Zawierają atrament na bazie oleju, który jest najbardziej lepki ze wszystkich rodzajów atramentu do długopisów. Oznacza to, że atrament szybko wysycha. Może się zdarzyć, że będziesz musiał mocno docisnąć jego końcówkę, aby zacząć nim pisać. Mogą występować w różnych kolorach
  2. Długopisy żelowe — to kolejny popularny typ długopisów. Zawierają one atrament na bazie wody oparty na pigmentach. Jego konsystencja jest nieco gęstsza niż atrament długopisu kulowego. Łatwiej się nimi pisze, a ponadto długopisy żelowe występują w bogatej barwie kolorów. Trzeba pamiętać, że tanie długopisy żelowe, nieużywane przez pewien czas, wysychają. W ich przypadku warto wybrać produkt trochę droższy, ale lepszej jakości.
  3. Pióra kulkowe — no właśnie czy są to pióra, czy może długopisy? Ze względu na budowę należy je zaliczyć do długopisów. Zawierają atrament na bazie wody, który pozwala im znacznie płynniej przesuwać się po papierze. Jednak ten typ długopisu może być kłopotliwy w obsłudze dla osób leworęcznych, ponieważ atrament piór kolkowych wysycha wolniej i ma tendencję do rozmazywania się.

Zobacz: długopisy dla firm

Którym długopisem pisze się najlepiej?

Długopisem kulkowym pisze się łatwo i bez wysiłku, jednakże nie tak gładko, jak w przypadku długopisów żelowych i piór kulowych. Bardzo popularne na rynku długopisy żelowe piszą bardzo płynnie, a dodatkowo ich atrament żelowy bardzo szybko wysycha, więc nie musisz obawiać się smug. Piórami kulkowymi pisze się jednak najpłynniej i bardzo gładko, lecz trzeba uważać na możliwość rozmazywania się atramentu, ponieważ ten wysycha najdłużej.

Zobacz: długopisy metalowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze długopisu?

Przy wyborze długopisu do pisania w szczególności, kiedy piszemy naprawdę dużo, należy zwrócić uwagę na jego jakość, a niekonieczne sugerować się tylko ceną. Oprócz tego warto wziąć go do ręki i coś napisać, by sprawdzić, czy jest wygodny. Pamiętaj, dobrze wykonany, dopasowany do dłoni długopis może posłużyć Ci przez lata. Zatem wybierz model najbardziej dopasowany do Twoich preferencji.