Kiedy pojawił się długopis w Polsce?

Choć dla wielu z nas długopis jest błahostką dostępną niemalże wszędzie, to tak naprawdę jego dzisiejsza forma nie ma nawet 100 lat. Zdarza się więc, że to, co dla nas jest oczywiste, dla naszych dziadków czy prababć było niemalże rewolucją. Jak kształtuje się historia przedmiotu, który znajduje się w każdym domu?

Czas na prototyp!

Absolwent Harvardu i prawnik — John Jacob Louda, to oficjalnie uznawany inicjator wynalazku, jakim jest długopis. Jego próby opierały się na opatentowaniu narzędzia kreślarskiego, którym można by pisać po skórze. Ówcześnie dostępne pióra wieczne nie dawały takiej możliwości kreślarzom, stąd też wynalezienie narzędzia do pisania było podyktowane pilną potrzebą. Rok 1888 przyniósł wraz ze sobą pierwszy prototyp długopisu. Jego najbardziej charakterystyczną cechą było zakończenie w postaci stalowej kulki, która miała za zadanie aplikować tusz na skórę.

John Jacob Louda był niezwykle dumny ze swojej pracy, a wytworzone narzędzie nazywał ,,ulepszonym piórem wiecznym”, które może pisać po wielu powierzchniach. Ostatecznie ten prototyp długopisu nie trafił do masowej produkcji. Z pewnością jednak pozostawił swój wyraźny ślad na kartach historii.

Początki współczesnych długopisów

Pół wieku po opatentowaniu prototypu długopisu, powrócił pomysł jego masowej produkcji. Pracę nad tym rozpoczął dziennikarz László József Bíró, który pragnął wynaleźć narzędzie, które umożliwiłoby i ułatwiło tworzenie codziennych, krótkich notatek. W dostępnych na rynku wiecznych piórach przeszkadzał mu fakt rozmazywania się, jak i wylewania atramentu. László Bíró wraz ze swoim bratem (zawodowym chemikiem) Györgyi w 1938 roku opatentowali swój wynalazek w paryskim biurze patentowym.

Zobacz: długopisy dla firm

Produkcja na masową skalę

Rok 1939 przyniósł węgierskim braciom kłopoty. Z racji swojego żydowskiego pochodzenia musieli oni bowiem opuścić rodzinny Budapeszt. László József Bíró wraz ze swoją rodziną ostatecznie osiadł w Argentynie, gdzie dwaj bracia ponownie zjednali siły w poszukiwaniu inwestora, by otworzyć fabrykę długopisów.

Misja zakończyła się powodzeniem, jednak Birome — tak nazywał się pierwszy model długopisu — niestety okazał się klapą. Jego niedopracowanie wzburzyło wiele osób. Po poprawionym projekcie patent od węgierskich braci odkupili Brytyjczycy, a produkowane przez nich długopisy były dostarczane brytyjskim siłom lotniczym.

Ostatecznie, długopisy kulkowe zostały wprowadzone na rynek przez Miltona Reynoldsa, który wykorzystał to, że patent węgierskich braci wygasł i w dużej mierze skopiował ich pomysł.

Historia kołem się toczy

Po Miltonie pojawiło się jeszcze kilku rewolucjonistów, którzy co rusz ulepszali wynalazek, jakim jest długopis. Pierwszy długopis w Polsce pojawił się w 1950 roku. Jego cena była zaporowa, a sam wynalazek uznawano za prawdziwy cud techniki!

Zobacz: długopisy metalowe

Jak widzimy, historia długopisu nie jest wcale prosta. Ponadto jej bieg ciągle nabiera tempa, gdyż rynek artykułów piśmienniczych z roku na rok staje się coraz bardziej prężny. Dziś możemy kupić długopis w różnych kolorach czy wykończeniach. Warto jednak pamiętać o jego burzliwych losach, biorąc go codziennie do rąk.